Team Fortress 2


Team Fortress 2 to wieloosobowa gra FPS stworzona przez studio Valve. Jest to trzecia odsłona serii (pierwsza część to Team Fortress –  modyfikacja do Quake’a, druga Team Fortress Classic).

tf2_1

Klasy

W grze jest dostępnych 9 klas o różnych rolach, broniach i statystykach, są to:

 tf2_ScoutSkaut

       

       Najszybsza ze wszystkich klas, jako jedyny ma możliwość wykonywania podwójnego skoku, może nie jest najgroźniejszą klasą z daleka, ale z bliska może do ciebie strzelić zadając duże obrażenia. Wszystkie punkty przejmuje 2 razy szybciej.

       

tf2_Soldier

Żołnierz

       

       Amerykański patriota zafascynowany sztuką wojskową. Do swoich wrogów strzela ze swojej wyrzutni rakiet, na której może zrobić manewr rakietowego skoku (spadek po Queke’owych korzeniach serii).

       

tf2_PyroPyro

       

       Piroman, on (bądź ona) pali swoim miotaczem płomieni każdego kogo spotka. Największy postrach szpiegów.

     

 

tf2_DemomanDemoman

     

       Ten szkocki pijaczyna wyposażony w granatnik oraz wyrzutnie bomb samoprzylepnych, na której może zrobić manewr analogiczny do rakietowego skoku.

       

tf2_HeavyGruby

     

       Ten rosyjski najemnik wraz z jego wierną towarzyszką Saszą (minigun’em) podziurawi cię nie na żarty. Jest wielkim fanem kanapek.

       

tf2_EngineerInżynier

     

       Ten technik z Teksasu może postawić działko strażnicze, zasobnik oraz teleporty, które zrobią całą robotę za niego. Oczywiście jest to żart. Kiedy gra się już przeciw doświadczonym graczom trzeba się bardziej napracować.

       

tf2_MedicMedyk

     

       Jedna z bardziej niedocenianych klas wśród nowych graczy. Główną rolą medyka jest utrzymywanie reszty drużyny przy życiu. Potrafi także walczyć walczyć.

       

tf2_SniperSnajper

     

       Zwykle stoi z tyłu i strzela head shot’y. Gdy ktoś podejdzie bliżej może go potraktować ze swojego pistoletu maszynowego lub sikwondo (słoikiem z jego własnym moczem)

       

tf2_SpySzpieg

 

      Mistrz przebrań, może wyglądać jak każdy gracz z drużyny przeciwnej i stać się niewidzialnym. Robi to tylko po to, by w dogodnym momencie wbić nóż w plecy przeciwnikowi.

 

       

 

 

 

 

Tryby Gry

        W tym punkcie opisane są tylko oficjalne tryby gry (oprócz Kontroli Terytorialnej, która nie jest popularna oraz tych które są jeszcze w trakcie bety).

     Zdobądź flagę – zabierz teczkę z bazy przeciwnika i przynieś do swojej bazy nie pozwalając mu na zrobienie tego samego z twoją teczką.

     Mannpower – polega na tym samym co Zdobądź Flagę, lecz gracze mają do dyspozycji PowerUp’y oraz linkę z hakiem, dzięki której mogą się podciągać (np. na ściany).

     Punkty Kontrolne – przejmij wszystkie punkty kontrolne na mapie.

     Atak/Obrona – polega na tym samym co Punkty Kontrolne, lecz tylko jedna drużyna przejmuje, a druga musi bronić swoich punktów.

     Ładunek – jedna drużyna pcha wózek, a druga nie może mu pozwolić na dotarcie do mety.

     Wyścig Ładunków – dwie drużyny pchają wózki a wygrywa ta, która pierwsza doprowadzi go do mety.

     Arena – każdy gracz ma tylko jedno życie. Przegrywa drużyna, której wszyscy zawodnicy zginą.

     Król Wzgórza – ta drużyna, która przejmie jedyny punkt na mapie i utrzyma go przez 3 minuty wygrywa.

    MvM – 6 graczy musi pokonać fale robotów, które chcą podłożyć bombę pod ich bazę. Gracze mogą ulepszać bronie oraz siebie za pieniądze, które wylatują z robotów.

    Wyniszczenie – z każdego zabitego przeciwnika wypada butelka piwa. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza zbierze daną ilość tego trunku i zaniesie do statku obcych.

 

Ligi

     W TF2 występuje również esport, co prawda nie na taką skalę jak np. w CS’ie lub w Docie. Nie zmienia to faktu, że istnieje parę lig tf’owych jak na przykład ETF2L – European Team Fortress 2 League (Europejska Liga Team Fortress 2), w której notabene nie grają tylko europejscy gracze. Zależnie od ligi, turnieju i wariantu niektóre bronie mogą zostać zakazane.

Gry ligowe odbywają się zwykle w wariantach:

     Highlander- 9vs9 każda klasa może być używana tylko przez jedną osobę w drużynie.

    6vs6- jak sama nazwa mówi gra się drużynami po sześciu graczy, ograniczenia wobec klas są zależne od turnieju/ligi.

 

Przydatne linki

Team Fortress wiki – wiki.teamfortress.com

Strona gry – teamfortress.com