Minecraft


   Minecraft to gra stworzona przez Markusa „Notch’a” Persson’a, a póżniej prowadzona przez Szwedzką firmę Mojang. Jak piszą twórcy jest to gra o niszczeniu i stawianiu klocków. Na początku ludzie budują struktury, aby ochronić się przed potworami. Zaczynając od najmniejszych domków, a kończąc na zapierających dech w piersiach budowlach. Jest to oczywiście jeden z wielu aspektów gry. Wielu graczy wybiera bardziej aktywną formę rozgrywki: walkę. Do czerwca 2015 roku grę kupiło ponad 70 milionów graczy z całego świata.

minecraft_odlegle_lady

 

 

 Generacja świata

  Swiat w grze jest generowany za pomocą seed’a. Dzięki temu po każdym stworzeniu świata pojawiamy się na nowej mapie. Wszyscy wiedzą, że świat w Minecraft jest wielki. Ale czy jest on nieograniczony? Nie! Czy zatem możemy dojść na jego koniec? Tak jest to możliwe, ale jest on na tyle duży, że zajeło by to nam dużo czasu. Co znajduje się na końcu świata? Gdy zbliżamy się do granicy świata gra zaczyna się psuć, zaczynają występować rózne błedy ze światłem, strukturami, kładzeniem bloków. Aktualnie gdy przekroczymy granicę swiata wpadniemy w odchłań, będziemy jednak widzieć świat przez który spadamy (bloki widmo). Czy było tak zawsze? Nie, kiedyś wyglądało to nieco inaczej… Błedy przy granicy świata występowały, nie było jednak bloków widmo, zamiast nich były odległe lądy.

 

 

 

minecraft_skywars

 

Rodzaje serwerów

  Minecraft jest grą, w której serwery pełnią kluczową rolę. Dzięki dużemu zaangażowaniu graczy w tworzenie społeczności powstało wiele silników, pluginów i trybów gry. To właśnie dzięki tak dużemu zainteresowaniu wersją multiplayer gry, minecraft osiągnął taki sukces. Istnieje wiele typów serwerów. Do jednych z najstarszych możemy zaliczyć Survival, Hardcore czy gra na specjalnie przygotowanych mapach. Trochę nowsze są tryby wykorzystujące kolejne funkcje gry takie jak: Survival Games, Super Craft Brothers, Walls, Skyblock czy Skywars. Serwery cały czas się rozwijają i z pewnością każdy jest w stanie znaleźć tryb dla siebie.

 

minecraft_redstone

 

 

Czerwony proszek

  Wielu graczy zainteresowało się programowaniem dzięki minecraftowi, niektórzy w celach zarobkowych, część chciała wspomóc społeczność, a jeszcze inni zajęli się „programowaniem” w grze. Jest to coś zupełnie nowego, jest to tworzenie gry w grze i to tak bardzo zafascynowało graczy. Powstało wiele skomplikowanych mechanizmów, wielkie mapy wykrywające różne zachowania gracza i reagujące na nie. To jest z pewnością wielki plus gry dla tych co mają ochotę trochę pogłówkować.

 

 

 

minecraft_mody

 

 Modyfikacje

  Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wokół gry rozwinęła się wielka społeczność. Gdy komuś przestawała wystarczać oficjalna zawartość gry zabierał się za modowanie. Powstały tysiące rozwiniętych modyfikacji. Wiele pomysłów w nich zawartych została wcielona potem do oficjalnej wersji gry. Dobrym tego przykładem jest modyfikacja Mo Creatures, z której dodano np. Konie. Mody zmieniają każdą część gry, od wyglądu po mechanizmy i moby w niej występujące czyniąc grę ciekawszą, a właściwie tworzą nową, inną grę.

 

 

 

Przydatne linki

Strona gry – minecraft.net

Forum o minecraft – minecraftforum.net

Wszystko co związane z grą – planetminecraft.com

Wikipedia – minecraft.gamepedia.com

Reddit – reddit.com/r/Minecraft

Bukkit – kiedyś jedna z najlepszych stron z silnikiem multiplayer i pluginami – bukkit.org

Spigot – silnik serwerów i pluginy – spigotmc.org

Sponge Forge – najnowszy silnik i pluginy – spongepowered.org