Counter Strike: Global Offensive


   CS:GO to strzelanka stworzona przez Valve. Jest to czwarta gra z serii Counter Strike (po cs 1.6, cs condition zero i cs source). Gra jest nastawiona głównie na rozgrywki multiplayer. Każdy gracz dołącza do drużyny terorrystów lub antyterrorystów i próbuje wykonać powierzone mu zadania. W przypadku terrorystów jest to obrona zakładnika przed odbiciem lub detonacja bomby, a antyterroryści muszą uratować zakładnika lub rozbroić bombę. W obu przypadkach wyeliminowanie drużyny wroga powoduje wygraną.

csgo_1

Tryby gry

Istnieje wiele oficjalnych trybów gry, ale są także i te nieoficjalne takie jak Death Run, Jail Break czy Surf. Do oficjalnych należą Rankingowy, Uproszczony, Wyścig Zbrojeń, Demolka, Deathmatch i Guardian. Każdy z tych trybów ma swoje zasady. Mecz rankingowy trwa najdłużej i jest najbardziej popularnym trybem. W wyścigu zbrojeń za zabójstwa dostajemy nowe bronie, a w Guardiani’e bronimy się przeciwko falom botów.

System rang i poziomy profilowecsgo_medal

Stosunkowo niedawno w CS:GO został wprowadzony system rang. Rangi wykorzystywane są przy dobieraniu przeciwników w meczach rankingowych. Aktualnie istneje 18 rang. Najniższą rangą jest silver 1, a najwyższą Global Elite. System rang jest ciekawym rozwiązaniem i sprawia, że gracze starają się być coraz lepsi i zdobywać nowe rangi. Niedawno wprowadzono także system poziomów profilowych i punktów doświadczenia. Po zdobyciu poziomu 40 otrzymuje się medal za służbę.

Operacje

Wprowadzenie operacji do CS:GO sprawiło zwiększenie zainteresowania grą. Gracze wyczekują kolejnych operacji, ponieważ jeśli kupisz przepustkę (która jest niezbędna do wzięcia udziału w operacji) stosunkowo wcześnie masz duże szanse większego zarobku. Operacje polegają na wykonywaniu misji, za które dostajemy exp i dropy skinów z danej operacji.

Skrzynki i skinycsgo_skrzynka

Wprowadzenie skrzynek, kluczy i skinów było najlepszą decyzją dla twórców gry i na pewno przyniosło duże zyski. Wielu graczy marzy o najdroższych nożach czy AWP Dragon Lore (najdroższym skinie w CS). Do otworzenia większości skrzynek potrzebny jest klucz, który można kupić u twórców gry.

Mapy

W CS:GO istnieje wiele map stworzonych przez społeczność graczy. Nie brakuje także map oficjalnych. Jest ich bardzo dużo. Do map, na których można grać mecze rankingowe m.in. należą: dust2, inferno, nuke, train, cache, overpass, aztec, militia, season, mirage, office, dust czy mist.

Esport

Counter Strike jest grą esportową. Istnieje wiele drużyn profesjonalnych walczących o tytuły mistrzów poszczególnych mistrzostw. W historii CS:GO odbyło się wiele wielkich, międzynarodowych eventów m.in. Dreamhack 2013, ESL Katowice 2014, ESL One Cologne 2014, Dreamhack 2014, ESL One Katowice 2015, ESL Cologne 2015 i Dreamhack Clui-Napoca 2015. Wiele turniejów ogólnoświatowych wygrała polska drużyna Virtus.Pro. 

Przydatne linki

Strona gry – counter-strike.net

Wyszukiwarka skinów – csgostash.com

Reddit – reddit.com/r/GlobalOffensive

Zakłady, wymiany – csgolounge.com

Wiadomości – hltv.org

Popularna liga – faceit.com